КОМАНДА777 (komanda777) wrote,
КОМАНДА777
komanda777

Страна победившего социализма
Саме так називають Швецію громадяни країн колишнього СРСР, оцінюючи її досягнення у створенні суспільства, де не на словах, а на ділі реалізуються принципи соціальної справедливості. Досвід Швеції – яскравий і переконливий приклад перспективності ідей демократичного соціалізму, які є ідеологічною платформою Соціалістичної партії України.
Швеція – держава, розташована в Північній Європі в межах Скандинавського півострова. Територія – 450 тис. кв. км (у 1,3 рази менша за Україну). Населення – 8,9 млн. чол. (у 5,4 рази менше, ніж в Україні), 91% населення – шведи. Державна мова – шведська. На півночі країни поширена лапландська. Політичний устрій – конституційна монархія. Зако­нодавчий орган –однопалатний парламент (риксдаг), до складу котрого входять 349 депутатів, які обираються на 4 роки за партійними списками. Прем'єр-міністра призначає парламент. Швеція – одна з найрозвиненіших країн світу. Хоча Швеція не відрізняється багатством природних ресурсів, ВВП країни становить $224,4 млрд.

Місцеве управління

У Швеції існує впливова система місцевого управління. Країна розділена на 24 лена, а ті, у свою чергу, – на 286 громад. На обох рівнях управління здійснюється радою, яка обирається строком на чотири роки. Повсякденну діяльність здійснює виконавчий комітет.

Губернатори ленів призначаються центральним урядом, але їх влада має умовний характер. Майже 75% бюджету ленів витрачається на охорону здоров'я.Муніципалітети приблизно половину коштів витрачають на освіту та соціальні потреби. Близько 1,1 млн. чол. (95% усіх державних службовців) зайняті в органах місцевого управління, бюджети яких становлять 25% ВВП. Ці кошти надходять від прибуткових податків, що стягуються в ленах і громадах, а також від перерахувань центрального уряду.

"Шведський соціалізм"

Шведські соціал-демократи, які майже безперервно правлять країною з 1932 р., на самому початку свого правління висунули ідею "народного дому" – товариства без бідних. Соціальну систему, побудовану ними, в країнах колишнього СРСР зазвичай називають "шведським соціалізмом".

Але цей соціалізм значно відрізняється від радянського. Замість того, щоб забити "корову капіталізму", шведи віддали перевагу її «доїти» на благо народу.

Економічну основу шведського соціалізму становлять не тільки великі компанії. У країні зареєстровано близько 700 тис. компаній, причому дві третини з них складаються з однієї людини. Крім того, 80% шведів володіють акціонерним капіталом.

Як показують опитування громадської думки, незважаючи на високі податки, більшість шведів згодні ділитися з державою приблизно третиною своїх доходів. Відбувається це, напевно, тому, що в країні існують реальні партнерські відносини між суспільством і державою. Гроші платників податків – поняття в Швеції майже святе, контроль за витрачанням цих коштів дуже серйозний. Чиновник може позбутися своєї посади, наприклад, якщо розплатиться службовою кредиткою за поїздку в таксі.

Сплачуючи податки, громадяни отримують взамін безкоштовну освіту (у тому числі і для дорослих), субсидоване регіональною владою медобслуговування, страхування від безробіття, оплачувані відпустки по догляду за дітьми, допомоги на оплату житла, пенсії (що досягають 75% зарплати) та ін. При цьому всі громадяни отримують послуги однакової якості.

У Швеції відносно невелика різниця доходів різних груп населення – "начальники" отримують менше, ніж в інших країнах Заходу, але некваліфіковані працівники – більше. Щоправда, рівень зарплати мало залежить від кваліфікації – а це вже майже зрівнялівка.

Оскільки в країні цілком можна прожити на допомогу, велика спокуса так і чинити (лютеранські традиції прагнення до праці вже давно не є загальнонаціональними). У країні зростає кількість несумлінних безробітних, удаваних хворих і "вічних учнів". Нація швидко старіє. Вирішити проблему робочих рук тільки за рахунок іммігрантів неможливо – їх інтеграція в швед­ське суспільство відбувається непросто. У цих умовах уряд змушений реформувати систему "народного дому", але реформи проводяться обережно і поступово.

Між іншим: у Королівстві Швеція з давніх часів збереглося так зване "Загальне право" (Allemansratten) – право людини вільно пересуватися по країні. У ньому два основних "не" – не заважати і не руйнувати. В іншому ж правила такі.

Можна:
– пройти по землі, що знаходиться в приватному володінні, і навіть поставити на ній на ніч намет, в приватних володіннях можна також купатися і кататися на човні;
– розводити багаття, якщо це не посушлива пора року;
– добувати собі їжу "первісним способом". Крім збирання грибів та ягід, дозволена риболовля. Для лову в водоймах потрібен спеціальний дозвіл – fiskekort. Він продається в місцевих бюро інформації і спортивних магазинах.

Не можна:
– заходити на територію заказника, ходити по посівах і присадибних ділянках;
– наближатися до приватних будинків, залишати на дорозі або біля будинку сміття, завдавати шкоди будівлям і природі;
– валити дерева, ламати або пиляти гілки, розоряти пташині гнізда;
– в'їжджати на автомобілі в ліс там, де не прокладена дорога;
– палити багаття на скелях, щоб уникнути їх розтріскування.

Автор: Луїс Гаррідо
Источник
Швеция вновь вошла в топ-5 стран с наилучшим качеством жизни, уступив лишь Австралии, Норвегии и США. Что, в общем-то, не удивительно: ведь по объему социальных услуг Швеция занимает одно из первых мест в мире, а по уровню жизни она опережает почти все государства мира. При составлении рейтинга качества жизни   Организация экономического сотрудничества и развития (ОЭСР) учитывала 11 критериев “счастливой жизни” в странах мира:продолжительность жизни, уровень дохода, обеспеченность жильем, доступность образования, состояние системы здравоохранения, защищенность населения, соотношение рабочего и свободного времени и т.д. Словом всего того, что составляет основы знаменитой «шведская модели», которая стала стержнем экономической политики социал-демократов Швеции.

( Продолжение )

Швеция - Скандинавский социализм - Ностальгия?


Долгое время «скандинавский социализм» воспринимался во многих странах мира как передовой социально-экономический строй, альтернативный и капитализму, и советскому коммунизму. Такими странами, как Швеция, Норвегия и Дания, с 1930-х годов и до последнего времени преимущественно управляли социал-демократические партии, которые создали сильную систему социального обеспечения без вреда для конкурентоспособности национальных экономик, более того - вывели их в лидеры мировой экономики.

( Читать дальше... )
Tags: Европа, Мы и мир, Швеция
Subscribe

Buy for 1 000 tokens
Н.К. Рерих. МЕЧ МУЖЕСТВА. 1912 Материя и время уплотняются. Люди, события, связи между ними словно втягиваются в одну большую воронку и стягиваются в одну точку. Гораздо быстрее наступает воздаяние за наши мысли, слова, дела. Картина мира обретает более четкие, хотя порой пугающие формы и…
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 0 comments