КОМАНДА777 (komanda777) wrote,
КОМАНДА777
komanda777

Александр Мороз о партии и местных выборах

На який результат Соцпартія розраховує на місцевих виборах?

Ми відчуваємо цинічний і безцеремонний тиск на наших представників з боку місцевих адміністрацій. В таких умовах зберегти результат складно.

 

Хіба лідер партії Василь Цушко, перебуваючи у владі, не може вирішити питання з тиском на ваших однопартійців?

Лідер партії крім того ще й міністр. І в нього як у члена уряду зараз надзвичайно багато роботи, а щоб займатися виборами, треба кожного дня по двадцять годин сидіти на телефоні, спілкуватися, говорити, переконувати й таке інше. Знаю, це треба робити на місцевому рівні й нашим активістам у тому числі. Тим паче, що ми не раз чули офіційні заяви про демократичний характер виборів. Але прикладів щодо утисків і переслідувань в мене, на жаль, дуже багато.

Чи не простіше вирішувати питання не на місцевому рівні, а на центральному – бо є очевидним, що вказівки тиснути на соціалістів йдуть з Києва.

Керівництво держави гарантує дотримання законів. У законі все правильно сказано. І гарант дотримання Конституції не один раз висловлювався, що для нього найголовнішим є поширення демократії й таке інше. Тобто він усе вже сказав.

А зробив?

Зробив - він провів нараду, на якій сказав те ж саме. Інша справа, що конкретні люди порушують його вказівки і закон на місцях. Причина зрозуміла: керівнику області чи району партійний лідер поставив завдання під умови збереження його на посаді. Якщо партія не при владі, то місцевий активіст розраховує на підтримку людей. А ось коли партія при владі, то її «бос» хапається за «довбню»- за адмінресурс. Так результативніше, а тому й безпечніше. Очевидно, треба притягувати до відповідальності тих, хто порушує закон.

Як при цьому Цушко може називати регіоналів своїми партнерами – хіба партнери з партнерами так роблять?

Його висловлювання по-різному використовуються, і коментуються як кому вигідно.

Якби ви були на місці Цушка, як би ви чинили?

У політиці немає умовного способу. Василя Петровича я прекрасно розумію, йому непросто, і він про це відверто говорив: я міністр, я інколи зобов’язаний підписувати документи, які не зовсім збігаються з моїми переконаннями. Але є програма, є уряд, який приймає рішення, і тому моя місія тут не формальна, бо я теж відповідаю за все. І він намагається впливати на те, щоб рішення КМ були більш соціально справедливими, щоб вони не так боляче відбивалися на становищі людей. Але тим не менше, він не знімає з себе відповідальності, як керівник відомства, як представник влади.

А як представник партійного керівництва він несе частку відповідальності за те, що сьогодні відбувається з партією, яку він очолює?

За те, що робиться з Соцпартією, він теж несе відповідальність, займається партійними питаннями. Стосовно наших представників на місцях, я хочу сказати, що таке ставлення зараз до всіх партій, які хочуть створити конкуренцію представникам правлячої партії. Інша справа, що це загальна тенденція, яка не може не бути клопотом, у тому числі й для президента. Знаю, як забезпечується конкуренція в інших країнах, нам треба тим шляхом рухатися - шляхом демократії, прозорості.

На який конкретно результат на місцевих виборах ви розраховуєте в цілому по Україні?

Ми хочемо зберегти свої позиції. В цілому по державі це буде важко, ми займаємо друге місце за представництвом у місцевих радах — двадцять одна тисяча депутатів. Але в центральних областях ( й не лише там) , я думаю, СПУ буде мати непоганий результат.

Чому рейтинг Соцпартії за останні роки так стрімко впав?

Справа в тому, що рейтинги — це відображення присутності партії в політичних процесах, і її впливу на ці процеси. У зв’язку з тим, що ми абсолютно незаконно були відсторонені від парламенту в 2007 році, ми втратили трибуну, фактор присутності у великій політиці.

Згодом, вже влада діяла відповідним чином. Ви, очевидно, помітили, що наших представників немає на Першому каналі, який вважається державним, і де нібито демонструється свобода слова. На «Інтері» так само, на шоу у Шустера навіть стосовно справи Гонгадзе нас не запрошували. Хоч істотні переміни в суспільних процесах протягом останнього десятиріччя забезпечили винятково соціалісти. Це факт.

Якщо раніше були «темники» з Адміністрації Президента, тепер в них немає потреби, тому що всі засоби масової інформації мають свого конкретного власника і той, орієнтуючись на владу, або одержуючи відповідні вказівки, змінює авторський колектив редакції, якщо щось цим вказівкам не буде відповідати.

Спрямоване шельмування та оббріхування СПУ з боку наших опонентів, маю на увазі, найперше, «Нашу Україну», БЮТ теж впливає на суспільну свідомість. Буваючи на місцях, зустрічаюся з людьми, вони це прекрасно розуміють. Але інерція суспільної думки, інколи теж впливають.

Мені не один раз доводилося чути – „ви зрадили, що партія зрадила… „Я запитую: «В чому саме зрадили?». Що, ми десь обіцяли бути з Юлею, яка проти нас найбільше працювала на виборах 2006 року?! У Ющенко всі працювали проти нас на виборах. Чому ви вважаєте, що ми мали бути з ними в коаліції? Тому що були на Майдані ? Так ми на Майдані були з народом, а не з ними. З БЮТ та „НУ” були абсолютно конкретні умови: виконання наших програмних положень, обіцяного виборцям. Ми не агітували за Ющенка, чи ще за когось, а говорили, що Кучма не повинен пройти, і треба зупинити його режим. Ющенко тоді дав гарантію, що буде змінена Конституція й більше такого не повториться. Те, що він відмовився від усього обіцяного, те, що було все зроблено навпаки, то… хто тоді зрадив? І люди це розуміють.

Тим паче, що і всередині партії розпочалися пошуки легких відповідей. Були у нас добродії, які, побачивши, що СПУ вже не дає їм гарантії влади, якихось преференцій тощо, буквально на другий день побігли шукати теплих місць

Або почали створювати інші партії і — де вони сьогодні? Їх немає. Але шкоду Соцпартії вони нанесли велику.

Ми розуміємо, що ця виборча кампанія великих здобутків нам не дасть, але вона стане стартом для того, щоб ті здорові сили, які все ж таки є в партії, приваблювали своєю послідовністю нових сим патиків СПУ. А перспектива в партії безперечно є, і ця перспектива велика. Тим паче, що Соціалістична партія як ідеологічна партія відстоює ту ідею соціальної справедливості, яка безсмертна, яка в усьому світі є, існує й буде мати розвиток в Україні.

Ви назвали багато факторів падіння рейтингу, але вам не здається, що ви забули про найголовніший – втрату довіри людей?

На тому втрата і відбувається! Але майте на увазі - люди не довіряють уже всім партіям. Це повинно турбувати усіх, слід змінювати засади формування політичної системи, що теж є елементом Конституції.

Але і Партія регіонів, і „Батьківщина” при цьому мають рейтинг, в багато разів вищий від вашого.

Йдеться про ланки, однієї системи, одного механізму. Якщо би ми витрачати на соціологічні дані, на пропаганду такі кошти, які витрачають і БЮТ, і Партія регіонів, і комуністи, і литвинівці, то були б інші результати. СПУ не бізнесова партія, а ідеологічна. В чому проявляються настрої людей? В ставленні до влади, якщо влада є. У нас процентів одинадцять-дванадцять завжди буде мати партія, котра знаходиться при владі, навіть не докладаючи жодних зусиль.

Ви згадали про ідеологію – чи можливе в перспективі об’єднання всіх ідеологічно споріднених лівих сил?

Я з такою ініціативою виступаю ще з 1998 року. Проте, спрацьовують суб’єктивні чинники. Ясна річ, об’єднання лівих сил передбачає, перш за все, об’єднання Соціалістичної та Комуністичної партій, координацію наших дій.

Коли минулого року перед виборами я зустрічався з Симоненком і пропонував йому: давайте ми об’єднаємо наші зусилля й будемо висувати кандидатуру, яка не відноситься до керівництва нашої чи вашої партії. Візьмемо нейтральну людину, яка користується авторитетом, відома в суспільстві як людина порядна, як господарник. Це питання виключено — сказав Симоненко. І зрештою, що ми маємо зараз? Нібито, створено Лівий блок, але ж його фактично не існувало, всі це прекрасно знають. В 1998 році, коли я розпочинав цю тему, то відповідь була такою - ми повинні вивчити рейтинг партії й таке інше. Тоді, коли ми розпочинали цей процес, комуністів у Верховній Раді було більше 121 депутата, а сьогодні? Притому ми ніде публічно не підкреслюємо, що СПУ сьогодні в п’ять разів має більше депутатів у місцевих радах, ніж комуністи. І я не кажу, що ми не хочемо бути „ліфтом” для Компартії – якраз вони перші підняли цю тему.

Добре, подейкували, що „Мороз на заваді об;єднанню”. Я тепер не очолюю партію, отже - „не заважаю”. Так чому не пішов процес об’єднання лівих? В чому причина? Видно, ця проблема складніша, ніж її подають суспільству. Проблема не лівих і правих, а проблема партійного будівництва, отже - усього суспільства. Один із шляхів її розв;язання- зміна виборчого законодавства. Потрібний варіант ми запропонували ще 8 років тому, але його у ВР „не пропустили” ті, хто сьогодні констатує наявність цієї проблеми. Очевидно, братись за неї слід спочатку.

Текст взят на сайте СПУ
 Фото найдено в Интернете
Tags: Прогнозы
Subscribe

Buy for 1 000 tokens
Buy promo for minimal price.
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 0 comments