КОМАНДА777 (komanda777) wrote,
КОМАНДА777
komanda777

Олександр Мороз: ніхто за нас це не зробить

Сьогодні в Україні дуже складна ситуація. Вас давно не було на телебаченні, в пресі. Чи правильно діє нинішня влада, чи могли б Ви щось порадити її представникам?
О. М. Не буду вдавати із себе порадника. Мої міркування можна трактувати по-різному. Хтось скористався б ними як критикою влади. А сьогодні це робити не слід. Занадто тривожні обставини. В такий час потрібна стабільність управління. Тому я готовий відповісти на запитання, висловлюючи своє бачення того, що є і що, на мій погляд, варто було б зробити. Не в докір владі і не для її підтримки. Просто – думаю так.
Загалом мої міркування випливають з моєї політичної сутності як соціаліста. Оскільки ж погляди мої не змінювались, а владі вони не до вподоби, то я і не запрошуюсь на "незалежне" TV. Так було при Ющенку, так при Януковичу. З тієї ж причини, мабуть, і тепер
Болюча для всіх тема – війна. Як бути? Світ стурбований, але ж гинуть наші люди! В чому вихід тепер і на майбутнє?
Давайте розглянемо місце України в геополітичному просторі.
Ситуація в Україні, стан її економіки, особливості державного управління, розвиток демократії і інш. не можуть бути осторонь зовнішнього світу. Більше того, ця ситуація впливатиме на напрямки, форми та інтенсивність взаємодії у світі, на роль України у міжнародному середовищі. Але сьогоднішня реальність диктує Україні її нейтральний позаблоковий статус при визнанні його РБ ООН. При визнані і гарантіях. Можна скептично до того ставитись, приводячи за приклад Будапештський документ про гарантії без’ядерного статусу України, але в нас немає вагомих аргументів для самозахисту, ми слабка, відстала, пограбована "своїми" країна, що опинилась на полі протистояння інтересів Заходу і Сходу (США, Європи і Росії). В інтересах світу було би збереження дистанції між суб’єктами протистояння. Бо знищення української державності внаслідок, зокрема, небажаного розвитку військового конфлікту чи входження (умовно, бо це не так просто) України до НАТО зближувало би територіально сторони протистояння, несло тим самим постійну загрозу миру і безпеці. Це було би для Росії дзеркальним відображенням часу, коли ракети СРСР були розміщені на Кубі. Тоді у керівників супердержав вистачило розуму зробити крок назад. Пройшло пів століття. Багато чого змінилося. Бачимо, що ні Росія щодо Заходу, ні Захід щодо Росії не можуть вживати ефективних заходів впливу, відстоюючи власні чи більш масштабні інтереси, а міжнародні інститути (ООН, ОБСЄ, РЄ тощо) так само безпомічні тоді, коли ситуація в якомусь регіоні виходить за межі міжнародного права. Війна на сході України це переконливо демонструє. Наша планета невелика, але територія України достатня для розведення конкурентів на прийнятну, принаймні на сьогодні, відстань.
Зрозуміло, що така перспектива потребує серйозної дипломатичної і юридично-правової підготовки, але вона конструктивна щодо інтересів міжнародного співтовариства. Це мало би стати предметом попередніх (але невідкладних) консультацій на міжнародному рівні.
Зрозуміло також, що пропагування цієї перспективи – ризик для благополуччя влади. Але ми всі маємо вибирати між, з одного боку, войовничою риторикою тих, хто тримається або чіпляється за важелі влади і, з іншого боку, реальними речами: державністю, життям людей, їхнім завтрашнім днем. "Смерть ворогам!", "Герої не вмирають!" та інш. звучить заклично (інколи за змістом вірно), але голови під кулі підставляють частіше не ті, хто подібні гасла проголошує. Хоч і не в тому, найперше, справа. Гине продуктивна частина суспільства, кращі представники етносу, його генофонд.

ПРОДОВЖЕННЯ
Tags: Интервью, Что делать?, Что происходит
Subscribe

Buy for 1 000 tokens
И вновь обращаюсь к статье из своей книги «Моя бессонница» , под названием «Украина.Язвы»( 9.06.22016г.). Пять лет назад мне казалось , что название статьи слишком уж резкое, а содержание и прогнозы, изложенные в ней, уж очень пугающие. Перечитав статью по прошествии…
  • Post a new comment

    Error

    default userpic
    When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
    You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
  • 0 comments